Snukeris (angl. “Snooker”) – angliškasis biliardas, vienas prestižinių sportų pasaulyje. Snukerį paprastai žaidžia solidesni žmonės, tačiau pastaruoju metu jis labai populiarėja ir jaunimo tarpe.
Atkeliavęs iš Anglijos, šis aristokratiškas žaidimas tampa vis įdomesnis vis didesniam ratui žmonių Lietuvoje. Šiais 2007 metais snukerio turnyre „Lithuanian Masters“ dalyvavo rekordinis skaičius žmonių – 46, ir tai liudija, kad šis žaidimas turi vis daugiau gerbėjų bei profesionalų ir Lietuvoje.
Tai yra daug profesionalesnis ir netgi azartiškesnis žaidimas, negu amerikietiškasis biliardas – pulas (angl. „Pool“). Šiame žaidime netgi laimint nemažu skirtumu, negali būti tikras dėl savo pergalės. Reikia žaisti atsakingai ir apgalvotai, nes tik tai padės pasiekti pergalę!
Nemažai žmonių snukerį lygina su golfo žaidimu, nes dažnai tai yra ne tik žaidimas, tačiau ir bendravimas (angl. „networking“), verslo ryšių užmezgimas su įvairiais verslo žmonėmis, puikus laisvalaikio praleidimo būdas su draugais ar kolegomis.

Kas yra snukeris?
Snukeris yra viena iš biliardo rūšių. Jis yra žaidžiamas ant vilna užtraukto stalo su kišenėmis kiekviename iš keturių kampų ir dviejų esančių stalo rėmo viduryje. Pagal taisykles (pilnas dydis) stalas yra 12 × 6 pėdų (3,6m x 1,8 m).
Snukeris yra žaidžiamas naudojant lazdą, vieną baltą kamuolį, 15 raudonų kamuolių, kurių kiekvieno vertė po 1 tašką, ir 6 skirtingų spalvų kamuolius (jų vertė nuo 2 iki 7 taškų).
Žaidėjas (arba komanda) laimi snukerio partiją (individualiam žaidime) įmušant kuo daugiau kamuolių ir turint didesnį taškų skaičių nei oponentas. Mačas žaidžiamas iki tiek kiek yra numatomų partijų (pvz., daugiausiai galima turnyro etape žaisti 9 partijas ir pan.).
Snukeris yra populiariausias tarp angliškai kalbančių šalių bei populiarėja Kinijoje. Profesionalūs sportininkai iš snukerio per karjerą sugeba tapti multi milijonieriais.

Istorija
Biliardas buvo bene populiariausias tarp Britų armijos karininkų kurie tarnavo Indijoje. Snukerį sukūrė lordas Nevilis Fransis Ficdžeraldas Čemberlenas Džabalpure, pridėdamas kelis kamuolius raudonos spalvos ir vieną juodą kuris buvo naudojamas žaidžiant piramidę.
Viena versija pasakoja apie įvykius kolonijos šventėje. Kai Seras Nevilis Čemberlenas iš Devonšyro pulko žaidė snukerį su varžovu ir neįmušė kamuolio, Čemberlenas pavadino varžovą snooker. Nuo to laiko žaidimą imtą vadinti snukeriu, nes žodis snukeris išvertus išsenosios anglų kalbos reiškia nenuspėjamas.
Žaidimas išpopuliarėjo XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiuje. 1927 įvyko pirmasis Pasaulio Snukerio čempionatas. Jį surengė Džo Deivisas(Joe Davis), kaip profesionalus biliardo ir snukerio žaidėjas, kuris prisidėjo prie snukerio išpopuliarėjimo.
Džo Deivisas (Joe Davis) laimėjo visus čempionatus iki 1946 metų, kai baigė karjerą. Žaidimo populiarumas sumenko. Tačiau tai pasikeitė, kai 1969 BBC transliavo snukerio turnyrą Pot Black. Snukeris tuo metu tapo antru pagal populiarumą televizijos reginiu, rodomu per BBC2kanalą.
Susidomėjimas snukeriu JK tapo toks didelis, kad visas 1978 Pasaulio Snukerio čempionatas buvo rodomas tiesiogiai. Nuo 1977 metų buvo įrengta nauja apšvietimo sistema, leidžianti žaidėjams geriau matyti stalą. Kitais metais, Aubrey Singer susitarė pateikti Pasaulio čempionato informaciją, rodant valandos trukmės snukerio laidas per 16 dienų, kol vyko čempionatas. Jungtinėje Karalystėje, Airijoje žaidimas išliko populiarus televizijoje 30 metų. Vėliau turnyrų sumažėjo.

Žaidimas
Žaidžiant snukerį, skaičiuojami abiejų žaidėjų taškai. Pagrindinis žaidimo tikslas – žaidimui pasibaigus turėti daugiau taškų už priešininką. Taškai pelnomi teisingai įmušus kamuolius arba priešininkui padarius klaidą.
Pradžioje ant stalo tam tikrose vietose išdėstomi 22 kamuoliai. 15 iš jų paprasti (raudoni), 6 spalvoti: geltonas, žalias, rudas, mėlynas, rožinis, juodas ir vienas baltas. Muštuku (baltu kamuoliu), kaip ir biliarde, mušami kiti kamuoliai. Kiekvienas kamuolys turi savo vertę (neskaitant muštuko):
raudonas vertas 1 taško
geltonas – 2
žalias – 3
rudas – 4
mėlynas – 5
rožinis – 6
juodas – 7

Teisingai įmušus kamuolį, žaidėjas gauna tiek taškų, kiek vertas įmuštas kamuolys. Kamuoliai mušami tam tikra tvarka. Pradžioje žaidėjas privalo įmušti raudoną rutulį (vad. tikslo rutulys). Jei įmuša jį, gali mušti bet kurį spalvotą kamuolį (raudono nebegali). Įmušus spalvotą kamuolį, jis išimamas ir vėl pastatomas į jam skirtą pradinę vietą (raudoni rutuliai neišimami). Įmušęs spalvotą, žaidėjas vėl privalo mušti raudoną.
Žaidėjui nepataikius į tikslo rutulio, ėjimas pereina priešininkui ir šis privalo mušti raudoną rutulį, nepriklausomai nuo to kokį paskutinį įmušė kitas priešininkas. Taip žaidžiama iki tol, kol ant stalo nebelieka raudonų rutulių. Sumušus raudonus, mušami vienspalviai rutuliai jų vertės didėjimo tvarka (pirma mušamas geltonas, žalias ir t. t., paskutinis juodas). Kai ant stalo nebelieka raudonų rutulių, spalvoti rutuliai jau nebeišimami (išskyrus tuos atvejus, kai įkrenta suklydus).
Žaidimas pasibaigia, kai ant stalo nebelieka rutulių (atliekamas kliuivensas) arba varžovas pripažįsta pralaimėjęs partiją.
Už padarytą klaidą žaidėjas yra baudžiamas. Jo priešininkas gauną tam tikrą taškų skaičių ir jam atitenka ėjimas. Klaidos:

  • Jei baltų rutuliu pirmu lietimu nepaliečiamas tikslo rutulys arba įkrenta ne tikslo rutulys. Tokiu atveju priešininkas gauna tiek taškų, kiek vertas pirmas paliestas rutulys arba įkritęs rutulys, tačiau ne mažiau kaip 4. Pvz., jei žaidėjui reikia įmušti juodą rutulį(tai jo tikslo rutulys), bet jei netyčia jis pirmiau paliečia mėlyną, padaroma klaida ir jo priešininkas gauna mėlyno rutulio vertės taškų skaičių, t. y. 5 ir gauna ėjimą.
  • Jei neliečiamas joks rutulys. Šiuo atveju priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių bei ne mažiau kaip 4.
  • Jei įkrenta baltas rutulys. Priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių, ne mažesnį kaip 4, stato rutulį namų zonoje ir gauna ėjimą.

Pažymėtina, kad suklydus, per anksti įkritus juodam rutuliui, priešingai negu biliarde, niekas nepralaimi ir žaidimas tęsiamas, tik priešininkas gauna 7 taškus už klaidą.
Didžiausia surinkta taškų suma yra 147. Ji gaunama panaudojus visus raudonus kamuolius, po kiekvieno iš jų įmušant juodą, o tada sumušant likusius kamuolius eilės tvarka.

Valdyba
Šiuo metu reitinginius snukerio turnyrus ir ir snukerio vystymą kontroliuoja Pasaulio biliardo ir snukerio asociacija, kurios bustinė yra Bristolyje, Anglijoje (JK). Organizacija turi filialą irPekine, Kinijos sostinėje.

Turnyrai
Šiuo metu reitinginių turnyrų yra septyni:

Snukerio pasaulio čempionatas
Jungtinės Karalystės čempionatas
Grand Prix
Velso turnyras
Kinijos turnyras
Šanhajaus meistrai
Pasaulio čempionatas yra žaidžiamas Šefilde nuo 1927. Čempionatas nevyko per Antrąjį pasaulinį karą taip pat nuo 1958 iki 1963.
Vyksta ir kiti turnyrai, kuriuse gaunami taškai, tačiau ne Pasalio snukerio reitinge (Pagrindinio turo). Pvz.,: Betfred lyga turnyrai. Juose gali dalyvauti ir Pagrindinio turo žaidėjai. Dažniausiai laimi žaidėjai iš Pagrindinio turo, pvz.,: Styvenas Hendris MBE.
Vyksta ir kiti turnyrai, kuriuose negaunami jokie taškai, pvz.,: Pontins taurė.

Žymesni žaidėjai:
Shaun Murphy;
Ronnie O’Sullivan;
Stephen Maguire;
John Higgins;
Neil Robertson;
Peter Ebdon;
Mark Selby;
Graeme Dott;
Stephen Hendry;
Ryan Day;
Ding Junhui;
Allister Carter;
Matthew Stevens;
Ken Doherty;
Dominic Dale;
Joe Perry.

Nuorodos:
Pasaulinė snukerio asociacija
IBSF — Tarptautinė biliardo ir snukerio federacija
BetFred Premier League — snukerio turnyrai
UK National Amateur Snooker Leagues
žaidėjų reitingai